Kurz efektivního rodičovství - krok za krokem

Metoda efektivního rodičovství vychází z předpokladu, že základem fungování dobrých vztahů v rodině i ve společnosti je zodpovědnost všech členů. Cílem tohoto kurzu je tedy výchova zodpovědných jedinců, přičemž vychází z principů rovnosti a vzájemného respektu. Rovnost je zde chápána jako stejná lidská cena a důstojnost. Nepředpokládá tedy stejné zkušenosti, vědomosti a míru celkové zodpovědnosti. V tomto programu se jako rodiče učíme poskytovat dětem možnost volby a také zkušenost nesení důsledků svých rozhodnutí. Tak rozvíjíme osobní disciplínu dětí a vytváříme alternativu k metodě odměn a trestů. V tomto výchovném systému založeném na ovlivňování a přesvědčování hraje významnou roli pochopení vlastních dětí i sama sebe, jejich i svých negativních projevů a emocí.

Program tvoří devět „lekcí“, ve kterých jsou probírány základní principy efektivní výchovy a jejich aplikace do praktického rodinného života. Je koncipován pro skupinu cca 12 rodičů bez dětí, kteří se schází na pravidelných dvou- až tří- hodinových setkáních nejlépe jedenkrát za týden, případně jedenkrát za 14 dnů. Existuje i intenzivní víkendová varianta kurzu, obvykle uskutečnitelná ve 3 víkendových dnech s určitým časovým odstupem, aby měli všichni členové rodiny čas nové způsoby vstřebat.


V každé lekci projdeme krátký teoretický výklad a na modelových situacích ze života rodin si osvojíme principy a zásady výchovy založené na spolupráci a respektu mezi rodiči a dětmi. Velkou část věnujeme praktickým cvičením, zpětné vazbě jak se daří nové způsoby v rodině uplatňovat, prožitkovým cvičením a diskusi. Při kurzu pracujeme individuálně, ve dvojicích i ve skupinkách. Aby pro vás, rodiče, bylo zavádění nové komunikace doma vědomější, budete mít k dispozici ke každé lekci pracovní listy a náměty pro domácí procvičování.

Základní struktura kurzu
1. Základní stavební kameny efektivního rodičovství
2. Rodinná atmosféra, sourozenecké konstelace
3. Pochopení nesprávného chování dětí, řešení problémů
4. Povzbuzování - budování sebedůvěry dítěte
5. Komunikace - jak dítěti naslouchat, abychom mu rozuměli
6. Komunikace - jak s dětmi hovořit, aby nám naslouchaly
7. Přirozené a logické důsledky chování – cesta k samostatnosti
8. Disciplína, rodinná pravidla, rodinné rady
9. Rozvíjení vlastní sebedůvěry rodiče, závěr